koolera põhjused

Koolerabakteritega keskkonnas

Koolerabakteritega inimesed

Bakteri Vibrio cholerae põhjustab koolera infektsioon. Kuid surmava mõju haiguse on tingitud tugevatoimeline toksiini nimetatakse CTX et bakterid toodavad peensooles. CTX seondub soolteseinte, kus see häirib normaalset voolu naatriumi ja kloriidi. See põhjustab keha eritama tohutul hulgal vett, kõhulahtisust ja kiiret vedelikukadu ja soolad (elektrolüüdid).

Saastunud veevarud on peamine allikas koolera nakatumist, kuigi toores karbid, kuumtöötlemata puu- ja köögivilju ning teisi toite ka saab sadam V. cholerae.

Koolerabakteritega kaks erinevat elutsükkel – üks keskkonnas ja üks inimestel.

Koolerabakteritega looduses esinevad rannikuvetes, kus nad omistavad pisikesi vähke nimetatakse aerjalalisi. Koolera bakterid reisida koos oma võõrustaja, levib ülemaailmselt koorikloomad jälgida nende toidust – teatud tüüpi vetikad ja hõljumi, mis kasvavad plahvatuslikult, kui vee temperatuur tõuseb. Vetikate kasvule veelgi hoogu uurea leiti kanalisatsiooni ning põllumajandusliku äravoolu.

Kui inimestel neelata koolerabakteritega, nad ei haigestu ise, kuid nad läbivad bakterid väljaheites. Kui inimese väljaheite toitu saastata või veevarud, nii võib olla ideaalne kasvulavaks koolera bakterid.

Kuna üle miljoni koolerabakteritega – umbes summa, mida kasutavad klaasi saastunud vesi – on vaja, et põhjustada haigust, koolera tavaliselt ei levi läbi juhuslik isiku-to-person kontakt.

Kõige tavalisem allikad koolera nakatumise seisvat vett ja teatud tüüpi toidu, sealhulgas mereannid, toores puu ja köögiviljad ning teraviljad.