Vähiravi naistele: võimalik seksuaalseid kõrvalmõjusid

Kuidas vähiravi põhjustada seksuaalseid kõrvalmõjusid?

Cancer ravi, mis on tõenäolisem, et põhjustada seksuaalse kõrvaltoimete hulka kuuluvad

Paljud naised kogevad libiido langus ajal ja pärast keemiaravi. Sageli esinevad kõrvaltoimed ravi – nagu väsimus, iiveldus, juuste ja kaalulangus või tõus – saab end hästi tunda ebameeldiv.

keemiaravi

Kõrvaltoimed tavaliselt kaob varsti pärast ravi lõppu. Aga see võib võtta aega, et taastada oma enesekindlust taastada oma soov seksi.

kiiritusravi

Keemiaravi võib põhjustada äkiline östrogeeni tootmist oma munasarjad. See võib kaasa tuua menopausi sümptomeid, nagu hõrenemist vagiina (tupeatroofia) ja tupe kuivus, mis mõlemad võivad põhjustada valu ajal tungimist.

Küsige oma arstilt, mida võite oodata oma kemoteraapia ravimeid, sest mõned võivad põhjustada püsiva menopausi.

Sõltuvalt vähi tüübist, võib arst välja kirjutada östrogeenasendusravile – nimetatakse ka hormoonravi menopaus – vähendada seksuaalseid kõrvalmõjusid tunnete. Paikne östrogeeni kreemid rakendatud tupe piirkonnas ka kasutada saab. Kuid naiste hormoonsensitiivse rinna- või munasarjavähi hoolikalt arutada mistahes hormoonravi oma arstid.

Keemiaravi võib ka kahjustada kudesid kehas, kaasa arvatud tupe. See kahju võib põhjustada haavandeid ja võib suureneda risk nakatuda. Samuti võib see põhjustada väsimus või veritsemise suurenemine. Selle aja jooksul, võib arst soovitada teil vältida seksuaalvahekorda, või sa ei tunne soov seksi.

Seksuaalne kõrvaltoimeid, mis on seotud kiiritusraviga on kõige sagedamini naistel, kes saavad ravi vaagna piirkonnas.

Kiirgus vaagen põhjused

Kahju, et munasarjad. Kahju suurus ja kas see on püsiv sõltub tugevus ja platside oma kiiritusravi.

Vigastatud munasarjad ei tooda östrogeeni. See põhjustab menopausi ja temaga seotud nähtude ja sümptomite, nagu tupekuivus või kuumahoogude. Kui olete juba menopaus, siis tõenäoliselt ei koge selliseid sümptomeid.

Muutused tupe limaskesta. Kiiritusravi võib ärritada tervete kudede oma teel. See võib põhjustada limaskesta tupe põletik ja pakkumise. Penetration seksi ajal võib olla ebamugav ravi ajal ja paar nädalat hiljem.

Nagu limaskesta tuppe paraneb, võib see muutuda paksenenud ja armiline, põhjustades tuppe pingutada ja vastu venitades ajal tungimist. Arst võib soovitada, kasutades tupe laiendajalihase et vältida armkoe moodustumist pärast kiiritusravi.

Rääkige oma arstiga, mida võite oodata oma konkreetse kiiritusravi. Mõned kõrvaltoimed võivad olla ennetatavad. Näiteks operatsioon ümber oma munasarjad teise kehaosa võib säästa neid kahju kiirguse ja säilitada oma viljakust. Küsige oma arstilt oma võimalusi.

Kas operatsioon mõjutab teie võimet seksida sõltub vähi liigist teil on, kus see asub ja selle suurus.

Kirurgia

hormoonravi

Mida saab teha, et taastada oma seksuaalse funktsiooni?

Kirurgilised protseduurid, mis võivad põhjustada seksuaalset kõrvaltoimete hulka kuuluvad

Radikaalne hüsterektoomia. Naisel emakakaelavähi võib valida radikaal hüsterektoomia eemaldada emakas ja sellega kaasnevate sidemete, samuti emakakaela ja tupe. Lühendatud tupe tavaliselt ei saa muuta oma võime seksida, kuigi see võib võtta mõningaid muudatusi.

Naised võivad ka munasarjad eemaldatud Selle protseduuri ajal. Kui oled Menopausieelsetel kui teie munasarjad on eemaldatud, siis saad kogeda menopausi.

Radikaalne cystectomy. Selles operatsiooni põievähk, kirurg eemaldab oma põit, emaka-, munasarjade, munajuhade, emakakael, esiseina tuppe ja oma kusiti.

Teie kirurg rekonstrueerib tuppe, kuigi see võib olla lühem või kitsam kui see oli enne operatsiooni. Seda saab teha seksi valulik. Kui te ei ole menopaus, eemaldamist oma munasarjad põhjustab menopausi.

Abdominoperineal (AP) resektsiooni. AP resektsiooni kasutatakse, kui teil on jämesoole või pärasoole vähk. Teie kirurg eemaldab oma madalama Pärasoolevähk. Ilma padi pärasoole võite kogeda valu tuppe ajal tungimist.

Mõned naised, kes on AP resektsioon ka oma munasarjad eemaldatud. Kui oled Menopausieelsetel, see põhjustab enneaegne menopaus.

Lisaks võivad mõned toimingud nõuavad paigutamine ava (stoomihooldusvahendite), mis võimaldab väljaheites või uriinis koguda kotti, mis kinnitub keha. Seljas stoomihooldusvahendite kott võib sind tunne, iseteadev ja ebameeldiv. Stoomihooldusvahendite terapeudid ja spetsialiseeritud riided aitab suurendada oma enesekindlust.

Kui teil on hormoonsensitiivse vähk, võite saada hormoon-blokeerivat ravi läbi ravimid, nagu tamoksifeeni või aromataasi inhibiitorite või läbi operatsiooni, nagu eemaldamist oma munasarjad (ooforektoomiat).

Kui teie vähk on hormoontundlikes need hormooni-blokeeriv teraapiate võib osutuda tõhusaks vähenemisel või tapab vähk ja võib vähendada võimalust vähi kordumist.

Nii ravimid operatsioon hormoonravi põhjustada menopausis nähud ja sümptomid, sealhulgas tupeatroofia ja kuivaks. Eemaldamine oma munasarjad põhjustab püsiva menopausi.

Kõrvaltoimeid hormoonravi ravimeid taanduvad tavaliselt pärast ravi lõpetamist neid. Naised hormoonravi vähi tavaliselt need ravimid viis aastat või rohkem.

Teades, mida seksuaalse kõrvaltoimeid oodata enne kui alustate oma vähiravi aitab teil olla valmis nendega toime tulla.

Kui teil tekib seksuaalne kõrvaltoimeid, leida nii palju kui saate kohta, mis takistavad oma seksuaalse funktsiooni. See aitab teil tunda rohkem kontrolli ja aidata suunata teid ravivõimalusi.

Te võite ka soovi

Räägi oma tervishoiu meeskond. See võib tunduda ebamugav rääkida seksuaalse kõrvaltoimeid. Kuigi räägi seksist võib olla ebamugav, sa ei ole tõenäoline, et leida lahendus, kui sa ei lase keegi tea, mis sul on.

Kirjutage oma küsimused, kui see teeb teid tunnevad end mugavamalt. Lisaks võib arst olla piinlik või kõhklevad seksist rääkida. Kui see on nii, paluda, et suunata eriarsti või pöörduda abi teiste liikmetega oma tervishoiu meeskond, nagu õed ja nõuandjaid.

Rääkige oma partneriga. Anna oma partnerile teada, mida sul on ja kuidas ta saab teid aidata toime tulla. Näiteks võite avastada, et kasutades määrdeaine lihtsustab teie tupe kuivus või muutmata positsioone aitab vältida suguelundite valu suguühte ajal.

Koos võite leida lahendusi, et leevendada teid tagasi täisväärtuslik seksuaalelu.

Avasta teisi võimalusi on intiimne. Vahekord ei ole ainus võimalus lähedus oma partneriga. Mõtle veeta rohkem aega koos rääkima, cuddling või kallistamine.

Ühendamine muul viisil võib aidata sind ennast mugavamalt ja vähem mures seksuaalse kõrvaltoimeid sul on.

Rääkige teiste vähi üleelanute. Teie tervishoiu meeskond võiksid juhtida teid tugirühm oma linna. Vastasel juhul ühendada teiste vähi üleelanute online.

Kui oled piinlik arutada sex silmitsi võõrastega, veebikeskkonnas pakub anonüümsust. Alusta American Cancer Society vähi üle elanud Network.

See võib võtta lihtsalt aeg, kus saab taastada oma seksuaalse funktsiooni pärast vähiravi. Kuigi see võib olla heidutav, pea meeles, et kui teil on olnud positiivne ja vasta seksuaalelu enne vähk, saate tõenäoliselt jätkub, et pärast ravi.